Blog > Komentarze do wpisu
Po co ten admin?
Administrator Wikipedii, to brzmi dumnie? Za cholerę powiem szczerze. Ja nie czuję się dumny ani trochę. Odpowiedzialność, pomaganie młodszym i słabszym? Sorry, ale chyba nie rozumiemy do końca, na czym adminowanie polega. Czy wiemy?

Administrator, cieć, sprzątacz, ktokolwiek. Jest sobie taka kasta na tej Wikipedii, do której i mi zdarzyło się należeć. Kasta z zewnątrz, nieosiągalna dla całej reszty? Co to w ogóle jest admin i jaka jest jego funkcja w tymże projekcie?

Administrator może wiele fajnych rzeczy, których uzytkownik bez uprawnień takowych:

- może zmienić stopień zabezpieczenia danej strony, czyli może ograniczyc mozliwość jej edycji tylko do zarejestrowanych uzytkowników, bądź tylko do administratorów ( przy regularnych hasłach ta ostatnia możliwość stosowana jest wyjątkowo i na krótki okres - po co jak i dlaczego - na inna opowieść historia)

- usuwać i przywracać strony, w tym masowo usuwać strony  wprowadzone przez danego użytkownika

- podglądać usuniete edycje, zarówno w danym haśle, jak i konkretnego uzytkownika

- blokować IP i zarejestrowanego uzytkownika na praktycznie dowolną ilość czasu

- przyznawać uprawnienia redaktora do przeglądania i zatwierdzania jako przejrzane edycji

- kilka innych rzeczy, ale te wymienione wyżej są najistotniejsze.

Zostać administratorem prosto nie jest, wymagane jest (poza innymi dotyczącymi uzytkownika) przede wszystkim 80% głosów poparcia w powszechnym głosowaniu (bardziej doświadczonych uzytkoników - mechanizm zabezpieczający przed manipulacją). Ale taki admin musi juz bardzo nabroić, żeby go usunąć - w chwili obecnej możliwe jest to przez zezczenie się lub decyzję Komitetu Arbitrażowego. Inne przypadki muszą być naprawdę ekstremalne. Zaznaczyć trzeba, że nie ma procedury odwoławczej przez społeczność, która dodatkowe guziczki dała.

To tak pokrótce - co może i jak jest wybierany - to w miare proste. Ale zasadniczy problem jest teki, jak funkcję spełniać powinien. Administrator nie ma obowiązków, jest jedynie "gotów udzielić wszelkiej pomocy". I tyle. Dodatkowe przyciski są wyrazem zaufania społeczności tworzącej portal i mają mu pomagac w jego codziennej "pracy", działalności może lepiej. Pzy ich uzywaniu musi przestzegać tylko i aż zasad, które są ustalone dość ogólnie przy każdym z narzedzi administratorskich. Administrator musi dbać o przestrzeganie zasad podstawowych. Ale w jaim stopniu. Tutaj następuje zderzenie dwóch szkół. Jedna mówi, żeby pomagać nowym uzytkownikom, poprzez tłumaczenie zasad, dbanie o przestzeganie netykiety, pomoc w edycjach, formatowanie wprowadzonych tekstów, ogólnie prowadzenie krok po kroku. Bez bicia przyznaję sie, że ja należę do drugiej strony. Blokada, usunięcie, test, do widzenie, blokada, usunięcie test. Nie chce mi się bawić ze wszystimi,  większości dzieciakami wypisującymi głupoty, czy jawnie kopiującymi czyjąś pracę. Nie bo nie i już. Po kilku tysiącach takich akcji człowiek naprawdę widzi co i jak. nazywamy to doświadczeniem. Nie mam czasu na moralizowanie i prowadzenie za rączkę, w tym czasie 10 głupków wprowadzi kurwę, czy inna Halinkę. ja nie siedzę na Wikipedii, żeby zbawiać świat, czy pisać super hiper artykuły ( tych mam jak na lekarstwo, kilka-kilkanaście, tłumaczenia z en w większości), ja sobie tam odpoczywam, pomagam, pilnuje, żeby nie zalawało może głupoty, usiłuje ten chaos utrzymać w ramach i tak realizuje swój skromny wkład. Nie mam czasu na uczenie innych. Mnie swoją droga tez nikt nie uczył. Jak komus się nie podoba - niech protestuje, przyjrze sie jeszcze raz uważnie i przyznam do błędu, ktoś chce pomocy w związku z formatowaniem? Prosze bardzo, sformułowaniem jakimś dziwnym - moge spróbować pomóc.

Ale na litość boską nie proście mnie o pomoc przy grach intenetowych i ich opisie, nie znam, nie znam szczegółowy historii średniowiecznej Japonii, ani biologii komórki. To nie jest wszelka pomoc. Wszelka pomoc ogranicza się do zaad, spraw związanych z tym, czym się zajmuje administrator - spraw technicznych, do tego służą dodatkowe guziki, do niczego innego. W kwestii merytorycznej admin jest taki sam jak każdy inny uzytkownik, zazwyczaj nieco bardziej doświadczony od niego, ale zwykły użytkownik. Często mniej doświadczony od uzytkownika piszącego hasła, bo wybrał inną drogę uczestnictwa. INNĄ. Mozna pisać, można dbać o technikalia, o przestrzegamnie zasad, o niezalewanie projektu błotem różnych fanów i fanatyków. Mozna tez robić to i to. Ale ja robie tylko jedno. Więc dajcie mi święty spokój z poprawianiem waszych haseł o tym i owym - nie nie poprawię, nie nie przeformatuję. Moge pokazać gdzie i jak to napisano, ale robienie tego to nie moja broszka. Po prostu.

 

maikking aka zlyadmin

 

 

wtorek, 07 lipca 2009, maciej136

Polecane wpisy

Komentarze
2009/08/06 16:17:37
No to dobrym pomysłem w takiej sytuacji byłby przyciski funkcyjne które umożliwiają dodanie komentarza (pouczającego) przy dyskusji takiego "nieroztropnego użytkownika", jest to lepsze od wchodzenia w pole dyskusji zastanawiania się i wklejania odpowiedniego szablonu. Rzecz jasna nigdy to nie nastąpi ale pomarzyć dobra rzecz :) A tak poza tym popieram w całej rozściągłości
-
Gość: bocian biały, *.play-internet.pl
2012/09/15 21:57:24
matoł jesteś